Archief van
Maand: februari 2019

Week 7/ Jaar 2

Week 7/ Jaar 2

Gouddichtheid

Onlangs kwam ik een artikel tegen op het internet van landen met de grootste goudvoorraad. Natuurlijk staat de USA stijf bovenaan. Boze tongen beweren dat het goud allang uit Fort Knox verdwenen is en dat de USA niet de goud-voorraad meer heeft die het eens had. In dit artikel gaan we ervan uit dat alles er nog ligt. Nederland staat fier op de 10de plaats. In de onderstaande grafiek kunt u zien hoe de verhoudingen liggen.

Europa is goed vertegenwoordigd in de top tien met op de tweede plaats onze oosterburen Duitsland, op de vierde plaats Italië, de vijfde plaats voor Frankrijk, de 8ste plaats voor Zwitserland en zoals eerder gezegd ons landje op de 10de plaats. Europa heeft echter niet de meeste inwoners, de USA ook niet. De meeste inwoners zitten in Azië. Meer dan de helft van de wereldbevolking woont in dit continent. Als we dit visualiseren qua top 10 ziet het plaatje voor de eerder genoemde landen er zo uit.

We kunnen echter ook anders naar deze grafieken kijken en ze beide combineren zodat we goud per miljoen inwoners projecten. In dit artikel noemen we dit de gouddichtheid van een land. Als we dit doen staan de Europese landen op plaats 1 tot en 5. Stijf bovenaan.

In tabel vorm ziet het er allemaal zo uit.

NrLandGoud in tonnenInwoners in miljGouddichtheid (per milj. Inw)
1USA813332525,0
2Duitsland33708340,6
3IMF281475000,4
4Italie24526140,2
5Frankrijk24366736,4
6Rusland206614514,2
7China184313861,3
8Zwitserland10408,5122,4
9Japan7651276,0
10Nederland6131736,1

De onderlinge Europese landen in de top 10 hebben allen een gouddichtheid van boven de 35 ton per miljoen inwoners, terwijl de USA op 25 ton per miljoen inwoners zit. De Aziatische landen, waaronder ik ook Rusland reken in dit artikel, zijn er nog niet. De heer Putin is aardig onderweg. Indien men een tabel maakt van de 3 machtsblokken in de wereld komt men op het onderstaande overzicht. Hierin is de top 20 verwerkt. Bij Noord-Amerika is Canada meegenomen. Bij Europa zijn landen als Rusland, Kazachstan, Saoudi-Arabië, Turkije, en Libanon niet meegeteld terwijl België, Oostenrijk, Spanje, Portugal en Verenigd Koninkrijk wel in de top 20 staan en dus zijn meegeteld. Ook de voorraden bij de Europese Centrale Bank zijn meegeteld. Bij Azië is Taiwan en India een onderdeel van de top 20 en dus meegeteld, ook meegeteld zijn de landen die bij Europa zijn weggelaten zoals Rusland.

1Europa1189152522,6
2Noord-Amerika813336122,5
3Azie690144631,5

Opvallend is dat Europa en Noord-Amerika per inwoner ongeveer dezelfde hoeveelheid goud op voorraad hebben, namelijk ongeveer 22,5 ton per miljoen inwoners. Azië is hier nog lang niet en moet minimaal 100.000 ton goud op voorraad hebben om dezelfde gouddichtheid te hebben als de andere 2 machtsblokken. Velen beweren echter dat indien de goudvoorraden in absolute zin ongeveer gelijk zijn aan elkaar, er een nieuwe wereldmunt, al dan niet gedekt door goud, zal ontstaan. Mocht dit gebeuren dan denk ik niet dat dit gebeurd voordat Azië, de goudvoorraad in absolute zin minimaal naar 14000 ton heeft gebracht. Dit betekend dat men nog 2 keer zoveel goud koopt als men nu in de kluizen heeft. De voorraad van China is echter moeilijk in te schatten, velen beweren dat China weleens veel meer goud op voorraad heeft dan men officieel bekend maakt. Men beweerd zelfs dat China al meer goud dan de USA heeft. Als dit waar is, is het wachten op de volgende crisis en dan kan de nieuwe wereldmunt en daarmee de nieuwe wereldorde weleens een feit worden. Een andere conclusie is dat Azië (zoals in dit artikel opgesteld is) het enige machtsblok is dat goud daadwerkelijk accumuleert, de andere 2 niet. We kunnen hieruit vaststellen dat het oosten aan macht gaat winnen en dat het snel plek snel zal gaan opeisen in de nieuwe wereldorde.

RENDEMENT OP ONS PORTFOLIO

Deze week steeg onze gehele portfolio iets, we noteren nu een plus van ruim 8% wat nog altijd ruim 2x beter dan de prestatie van de S&P500 en de AEX. Vooral de S&P500 komt stijgt de laatste week erg hard door. De Base Metals blijven het goed doen, ook Gold & Silver houd zich goed. NGLOY is het nieuwe aandeel dat deze week is gekocht en een onderdeel vormt van de Gold&Silver portfolio. De slechtst presterend sector is EV metals en Digital currency. Het aandeel ECS heeft helaas zijn stoploss geraakt, verkoop dit aandeel als u dit nog niet heeft gedaan. Motto blijft: Houd koers!

SectorRendement
Base metals & Copper20,0%
Gold & Silver5,5%
China-0,2%
Uranium-0,1%
Energy5,1%
Short-2,3%
Dividend Income-2,2%
Cannabis-5,4%
Digital Currency-25,9%
EV-metals-8,2%
FGS105,1%
Winst/Verlies 20180,4%
Totaal8,30%

Wilt u zich inschrijven op onze nieuwsbrief, met elke maand aanbevelingen en tips, dat kan hier.
Met vriendelijke groeten, Martin Belder
disclaimer: Beleggershulp baseert zijn werk op research vanaf het internet, bij officiële instanties en meningen van andere nieuwsbriefschrijvers. Niets in deze nieuwsbrief is letterlijk overgenomen van anderen, behalve sommige grafieken, het is de mening van de schrijver. Het kan fouten bevatten en u moet geen enkele investering beslissing maken zuiver op basis van wat u in deze nieuwsbrief leest. Het is uw geld en blijft uw verantwoordelijkheid. We zijn zelf een zeer kleine investeringsfirma en kunnen hierdoor onmogelijk zelf de prijs van aandelen beïnvloeden.

Week 6/ Jaar 2

Week 6/ Jaar 2

Diamonds are forever

Diamanten zijn er voor altijd, tja…. niet voor mij maar wel voor een heleboel andere mensen. Nu worden diamanten nog grotendeels uit de natuur gehaald in mijnen die de natuur vernietigen. Ook zijn de zogenaamde bloeddiamanten terecht in opspraak. Ondanks de negatieve publiciteit rondom diamanten blijven mensen ze kopen. Vooral vrouwen vinden zichzelf mooi met tenminste 1 sieraad met een diamant erin. Hierdoor blijft aanbod komen en op een constant hoog niveau. Nu wordt bijvoorbeeld de Chinese vrouw warm gemaakt voor minimaal 1 diamant. Deze strategie werkt en de verkopen stijgen al jarenlang. China zit nog niet op het niveau van de westerse wereld qua diamanten afname maar komt langzaam steeds dichterbij dankzij de steeds uitdijende middenklasse. De rest van Azië zit ook niet stil en zal waarschijnlijk letterlijk zijn steentje bijdragen. Geen vuiltje aan de lucht zou je zeggen voor de diamanten business.

Als je aan diamanten denkt en diegene die ze uit de grond haalden, denk je natuurlijk aan de meest beroemde firma in deze sector “de Beers”. Deze Zuid-Afrikaanse firma, door de legendarische Cecil Rhodes opgericht, had op zijn top 90% van de wereldhandel in handen. Tegenwoordig is “de Beers” een onderdeel van Anglo American, een wereldspeler met een marktkapitalisatie van ongeveer 32 miljard. Anglo American heeft met zijn belang in “de Beers” nu echter maar 20% van de wereldhandel in handen. Nog steeds significant maar niet meer prijs bepalend zoals ten tijde van Cecil Rhodes. Een ander bedrijf dat een deel van deze wereldhandel in hun portfolio heeft zal u misschien verbazen, maar dit is onze portfolio houder Rio Tinto dat maar liefst 13% heeft. Dit maakt Rio Tinto de nummer 3 in grootste diamant bedrijven in de wereld, op nummer 1 staat het Russische Alrosa met 28% van de wereldhandel. Anglo American is dus de nummer 2. Dit zou echter best weleens kunnen veranderen.

Anglo American brengt namelijk sinds kort synthetische diamanten op de markt, niet van echt te onderscheiden met het blote oog, echte diamanten en met een prijs van 1/5 van een karaat op de huidige markt. Andere producenten van synthetische diamanten zeggen dat het onmogelijk om het voor die prijs te produceren. Maar waarschijnlijk lukt Anglo American dit ook niet. Ze hebben namelijk iets anders voor ogen en dat is markt aandeel. Men wil het weer voor het zeggen hebben en prijs bepalend zijn. Men wil dus de concurrentie de markt uitdrukken. En niet alleen de synthetische diamanten producenten ook de traditionele diamanten mijnen. En dit zou ze best weleens kunnen lukken.

De moderne en jonge vrouw is veel kritischer, en terecht. Zij wil weten waar haar spelen vandaan komen, hoe en wat de arbeidsomstandigheden zijn geweest waaraan het product is blootgesteld en of het product op een duurzame manier te produceren. Als je aan een diamant denkt, zal de moderne jonge vrouw dit vast niet gaan kopen met deze criteria in het hoofd. Hierin voorziet Anglo American in een antwoordt, de synthetische diamant, het is even mooi, in een fabriek gemaakt waar werkomstandigheden goed zijn, en men wil de fabriek laten draaien op stroom wat uit een waterkracht centrale komt. Het zou best wel eens kunnen zijn dat de publieke opinie omdraait en voor synthetische diamanten gaat kiezen. In dat geval heeft Anglo American goud in handen en zullen ze wederom de grootste worden.

Dit is echter niet de enige reden waarom Anglo American een bedrijf is met een goed groeipotentieel. Men heeft ook andere commodities in haar portfolio. B.v. koper, kolen, ijzer, en platina/palladium. Behalve palladium liggen al deze grondstoffen qua prijs op de bodem. In al deze sectoren kan Anglo American dus groeien en dat maakt dit bedrijf een kandidaat om te kopen. We kopen dit aandeel echter niet op de Engelse of Zuid-Afrikaanse markt gezien het valuta risico wat we lopen. Daarom kopen we dit op de Amerikaanse markt ondanks de lagere volumes op deze markt. Een andere reden waarom we dit aandeel willen kopen is het rijkelijke dividend rendement, althans voor een grondstoffen bedrijf, dat nu op zo’n 4% ligt. Ondanks de edelmetalen en diamanten zullen we dit bedrijf toch in de Base Metals portfolio scharen aangezien een groot gediversifieerd bedrijf is.

Koop NGLOY onder de $13 met een weging van 1.

RENDEMENT OP ONS PORTFOLIO

Deze week koelde de portfolio iets af, maar we noteren nog steeds een plus van ruim 7% wat nog altijd ongeveer 5x beter dan de prestatie van de S&P500 is en dan nog maar niet te spreken over die van de AEX. De Base Metals blijven het goed doen, ook Gold & Silver houd zich goed. De slechtst presterend sector is EV metals en Digital currency. De laatste laat inmiddels een weg naar boven zien, dit geldt echter niet voor de EV-metals, het aandeel ECS zit precies op haar stop limiet, verkoop het aandeel als het hieronder komt. De uitbreiding van de Short portfolio met het aandeel HTZ is er helaas niet van gekomen. Wacht hier geduldig op, het aandeel bleef bij $17 steken en is onlangs lager gesloten. Het advies blijft hier om het aandeel te shorten boven de $17,50. Motto blijft: Houd koers, ook in 2019!

SectorRendement
Base metals & Copper16,6%
Gold & Silver5,3%
China-4,7%
Uranium-0,3%
Energy2,9%
Short-1,6%
Dividend Income-4,1%
Cannabis-4,2%
Digital Currency-25,4%
EV-metals-16,8%
FGS98,9%
Winst/Verlies 20182,9%
Totaal7,36%
Nieuwsbrief volume 2/ jaar 2

Nieuwsbrief volume 2/ jaar 2

Beleggershulp optie strategie 2019

Inleiding

In de nieuwsbrief van februari gaan we dieper in op onze optiestrategie. Dat beleggershulp hiermee succesvol is laat zich duidelijk aan de resultaten zien. 117% winst in nog geen jaar tijd, we zijn namelijk later in het jaar begonnen. We hebben 35 opties verkocht of gekocht, waarvan 34 met winst. Op maar 1 optie hebben we verlies geleden, wat een totaal winstpercentage van 97% vertegenwoordigd. Gemiddeld per optie die we verhandelen betekent dit een winstpercentage van 3,3%. U kunt nu denken, oh dat is ook weinig. Daar bestaat een mooi Nederlands spreekwoord voor, namelijk: “Wie het kleine niet eert, is het grote niet weert”. Geen verlies lijden betekent ook winst. Daarom sluiten we onze posities,

Lees verder