A nickel or a dime, or has nickel a silver lining?

A nickel or a dime, or has nickel a silver lining?

OMS nieuwsbrief: week 4 / jaar 9/ 23-01-2026

Inleiding

We gooien het deze week maar even over een heel andere boeg. We schrijven normaal nooit over dit metaal, maar nu is het in dien mate interessant, dat we er niet onderuit komen. Temeer omdat we zelfs een aandeel gekocht hebben dat mijnt naar dit metaal. We hebben het hier over het metaal nikkel. In dit artikel bekijken we de huidige situatie en delen onze kijk op de zaak. Leden zijn reeds op de hoogte gesteld, en kunnen dit ook bekijken met de volgende link: Portfolio – Investor Assistance Pro

De huidige situatie in de nikkelmarkt volgens de meeste analisten

De nikkelmarkt beleeft in januari 2026 een opmerkelijke opleving. Na jaren van een overschot en dalende prijzen, schiet de prijs van nikkel plotseling omhoog. Op 21 januari 2026 noteert nikkel rond de $18.001,50 per ton, een stijging van meer dan 17% in de afgelopen maand. Dit komt neer op een rally van bijna 30% sinds medio december 2025, met pieken tot $18.785 per ton.

Maar wat drijft deze plotselinge stijging? In dit artikel duiken we in de huidige dynamiek van vraag en aanbod, en analyseren we de onderliggende oorzaken van deze prijsopstoot. Indonesië, als dominante producent, speelt een cruciale rol in deze verschuiving.

De vraagzijde: Groeiende Behoefte aan Nikkel. De vraag naar nikkel blijft robuust en is zelfs aan het versnellen, gedreven door meerdere sectoren. Nikkel is essentieel voor roestvrij staal, batterijen voor elektrische voertuigen (EV’s) en opkomende technologieën zoals AI-infrastructuur en hernieuwbare energieopslag.

  • Elektrische voertuigen en batterijen: De transitie naar duurzame mobiliteit stuwt de vraag. Elke EV vereist ongeveer 8-10 kg batterijmaterialen, waaronder nikkel. Prognoses wijzen op een wereldwijde nikkelvraag van 4,9 miljoen ton tegen 2030, voornamelijk door EV’s en energieopslag.
  • AI en infrastructuur: De bouw van AI-datacenters en defensie-uitgaven verhogen de vraag naar industriële metalen. Moderne militaire apparatuur en AI-systemen consumeren grote hoeveelheden nikkel. Analisten voorspellen dat industriële metalen zoals nikkel in 2026 beter zullen presteren dan edelmetalen, dankzij infrastructuurinvesteringen en economische groei na tariefaanpassingen.
  • Chinese invloed: China, een grote consument, toont voorzichtige maar toenemende vraag. Ondanks enige afkoeling in spotprijzen, blijft de interesse in nikkel hoog door investeringen in binnenlandse markten. In Indonesië zelf stijgt de consumptie van nikkelerts met 11% naar circa 330 miljoen ton in 2026.

Al met al wordt de vraag niet als het probleem gezien; het is de aanbodkant die de markt in evenwicht brengt, of juist verstoort. De nikkelmarkt werd de afgelopen jaren geplaagd door een overschot, voornamelijk veroorzaakt door explosieve groei in Indonesia. Dat land produceert nu twee derde van ‘s werelds nikkel, met een productie die van 358.000 ton in 2017, explodeerde naar 2,2 miljoen ton in 2023. Dit leidde tot dalende prijzen: het gemiddelde in 2025 was $15.349 per ton, lager dan $17.049 in 2024.

Maar in 2026 verandert dit beeld drastisch:

  • Indonesische quota-verlagingen: Indonesia snijdt de mijnbouwquota voor nikkelerts met ongeveer 34%, van 379 miljoen ton in 2025 naar 250-260 miljoen ton in 2026. Dit is bedoeld om prijzen te ondersteunen, hoge-kwaliteitserts te behouden en de export te beperken. Bedrijven zoals Vale ervaren vertragingen in vergunningen, wat operaties stillegt.
  • Illusie van overschotten: Veel van het vermeende overschot bleek ‘papieren surplus’. Slechts 55% van de goedgekeurde productiecapaciteit in Indonesia werd in 2025 benut. Dit leidt tot een herwaardering van de markt: de werkelijke aanbodbeperkingen zijn strenger dan gedacht.
  • Wereldwijde uitdagingen: Andere producenten, zoals in Australië, kampen met hogere kosten. Meer dan 20% van de wereldwijde nikkelproductie is verlieslatend bij prijzen onder $15.000 per ton. Dit zou verdere productieverminderingen kunnen uitlokken, wat het aanbod verder aantast.

Ondanks deze beperkingen blijft de markt kwetsbaar voor macro-economische factoren, zoals handelsconflicten en voorraadopbouw.

In onderstaand voorbeeld is te zien, wat het deel van de productie van nikkel is van Indonesië afgezet tegen de rest van de wereld. Te zien is, dat de productie al op zijn top zat en nog maar weinig groeide. Aangezien Indonesië verreweg de goedkoopste producent was, gaan we ervan uit dat de rest van de wereld hun productie niet 1,2,3 op kan schroeven, dan zouden eerst de prijzen flink omhoog moeten.

Bron: S&P Global

Waarom schiet de prijs nu omhoog?

De plotselinge prijsstijging is een direct gevolg van de verschuiving van een overschot naar een structureel tekort. Belangrijkste oorzaken:

  1. Beleidswijzigingen in Indonesië: Mogelijke beperkingen op nikkelerts‑export signaleren een verandering van maximale productie naar prijsstabilisatie. Dit creëert onzekerheid en drijft speculatie op. De markt reageerde onmiddellijk: prijzen stegen 30% na quota-onzekerheid.
  2. Chinese koopwoede: Agressieve aankopen in China, gestimuleerd door positieve sentimenten rond AI en elektrificatie, versterken de rally.
  3. Structurele onevenwichtigheden: Ondanks eerdere overschotten, leidt de groeiende vraag (11% stijging in consumptie) gecombineerd met aanbodbeperkingen tot tekorten. Analisten voorspellen prijzen tot $20.000-$25.000 per ton in 2026.
  4. Breder marktsentiment: Handelsconflicten en resource-nationalisme maken nikkel tot een strategisch metaal, met landen die voorraden aanleggen tegen aanbodbeperkingen.
  5. Strengere regels voor smelters.
  6. Milieubeleid dat productie kan vertragen.
  7. Shortposities worden gesloten
  8. Hedgefondsen kopen terug.
  9. Industriële afnemers vullen voorraden aan.

Conclusie en vooruitblik vanuit de meeste analisten

De nikkelmarkt staat op een kantelpunt: van een door Indonesia gedomineerde markt met een overschot aan nikkel naar een evenwichtiger, maar volatiel landschap. De prijsstijging in januari 2026 weerspiegelt deze transitie, met aanbodbeperkingen die de vraaggroei overtreffen. Voor investeerders biedt dit kansen, maar ook risico’s – zoals verdere quota-aanpassingen of afkoelende Chinese vraag. Analisten blijven bullish: met structurele tekorten in het vizier, zou nikkel een van de sterkste performers onder industriële metalen kunnen worden in 2026.

Als men ver vooruit kijkt, geeft men toch te kennen dat de stijging in prijs van nikkel tijdelijk is, en dat in Q4 2026/2027 waarschijnlijk de prijs weer omlaag gaat omdat Indonesië zijn productie weer hervat. Voordat we hierop in gaan, willen we u eerst Indonesië zelf en Rick Rule aan het woord laten.

Wat zegt Rick Rule?

Rick Rule is een Amerikaanse investeerder die jarenlang bij Sprott heeft gewerkt, en nu zelfstandig is. De man is een legende, dus met een beetje googlen, kom je vast meer van hem te weten. We willen alleen zeggen, hadden we maar beter en eerder naar de man geluisterd. Dan hadden we de gehele stijging meegepakt. Maar goed, dit is een koe in zijn kont kijken. Wat zegt de man eigenlijk:

Rick Rule erkent het huidige nikkeloverschot, maar benadrukt dat dit overschot kunstmatig en tijdelijk is. Hij stelt dat de markt te pessimistisch is, dat productiebeperkingen eraan komen, en dat de huidige lage prijzen niet houdbaar zijn. Dit staat haaks op de mainstream visie van het eerste stuk van dit artikel dat het overschot structureel is.

Rick Rule’s belangrijkste punten:

  • Hij ziet nikkel als een contrarian opportunity: een sector waar “veel haat” is, en dat is precies waar hij kansen ziet.
  • Hij erkent dat Indonesië de markt heeft overspoeld met productie:
    • Indonesische productie steeg van 600.000 ton in 2020 naar 2,2 miljoen ton in 2024.
  • Maar volgens hem is dit niet duurzaam:
    • De marges van veel Indonesische smelters zijn extreem laag, waardoor winsten onder druk staan.
    • Veel projecten zijn afhankelijk van goedkope Chinese financiering.
    • Milieu‑ en energie‑kosten lopen op.
  • Hij gelooft dat aanboddiscipline onvermijdelijk is:
    • Smelters zullen sluiten.
    • Overheden zullen ingrijpen.
    • De markt zal naar een gemiddelde aanbod bewegen van de afgelopen jaren, zoals bij elke grondstoffen‑cyclus.
    • De nikkel mijnbouw richt aanzienlijke schade aan het milieu, daar zal volgens Rick. de Indonesische overheid sterk moeten ingrijpen.

Wat zegt de Indonesische overheid?

Indonesië ontkent niet dat er een overschot is, maar zegt dat het overschot wordt aangepakt. Dit wil zeggen gereduceerd.

  • Indonesië overweegt forse productie reducties.
    • In 2026 wil Indonesië de productie met 34% verlagen volgens APNI (Indonesian Nickel Miners Association).
    • In 2025 heeft Indonesië al een 120 miljoen ton reductie in de nationale mijnquota doorgevoerd.
    • Men erkent dat het overschot en lage prijzen door hun zelf veroorzaakt zijn, door enorme investeringen in smelters met Chinees kapitaal.

Het overschot is tijdelijk, “wij zullen de productie verlagen om de markt te stabiliseren”.

Conclusie IA-pro

Als een overheid zegt dat men het overschot gaan wegwerken, en zelf toegeeft dat het productieniveau een schade aan het milieu brengt, dan zijn wij geneigd om dit te geloven. Bovendien geven ze toe, dat ze dit zelf hebben veroorzaakt. Dus, dat men 30% omlaag gaat, zal dicht bij de waarheid liggen. Rick Rule kon de schade aan het milieu, vanuit een vliegtuig raam van zo’n 10km hoogte zien, toen hij laatst over de eilanden van Indonesië vloog. Dit zegt ons ook wel wat. Dit gezegd hebbende, zijn wij meer op de hand van deze 2 stemmen, dan de rest van de analisten. De prijzen vanaf dit niveau, kunnen best nog wel eens een beetje door kunnen zakken, maar we denken dat de bodem in is. Dus, wij stappen voorzichtig in deze markt met kleine aandelen en kleine bedragen. Dan gaan we kijken, of we van een nickel een dime kunnen maken, en misschien zelf een zilver randje erop zetten. We hebben nu 1 nikkel aandeel in de portfolio, maar dit voeren we misschien op naar meerdere.

Leden zijn reeds op de hoogte gesteld, en kunnen dit ook bekijken met de volgende link: Portfolio – Investor Assistance Pro

Wilt u lid worden, dan kunt u zich hier inschrijven: Pricing – Investor Assistance Pro

Video update van deze week:

Hieronder de laatste video update waar we langs de grafieken van de belangrijkste grondstoffen lopen, wekelijkse updates vanuit X, en maandelijkse geopolitieke updates, geven.

Verder raden leden aan om regelmatig te kijken op onze portfolio pagina: Portfolio – Investor Assistance Pro. Let op overzichten kunnen een dag later pas aangepast zijn, kijk dus regelmatig op onze website, en naar de datum van de update.

Motto blijft: Geduld, de grondstoffen bullmarket is in volle gang!

Leden sectie op IA-pro website

Bent u na het lezen overtuigd dat onze service wat voor u is, kunt u een abonnement nemen op onze betaalde service. Op onze betaalde website, hebben wij de volgende abonnementen, klik op de onderstaande afbeelding om naar de website te gaan om een abonnement af te sluiten.

Voor leden van deze gratis site (blijft zo) raden we aan eens een kijkje te nemen op de nieuwe site. Deze is met de bovenstaande button te bereiken. U kunt alleen niet verder dan de homepagina. Achter deze pagina bouwen we een site op met veel informatie voor beleggers. Om de aandelen te bekijken die wij kopen moet u echter een abonnement bij ons aanschaffen.

IA-pro website

Huishoudelijke mededelingen:

Mededeling aan leden met een betaald abonnement en leden met een gratis abonnement.

Het lijkt erop dat we niet iedereen bereiken, wilt u daarom zeker stellen dat onze mail niet in de spam folder terecht komt. Dit kunt u doen door de volgende email adressen als contact toe te voegen:

 Een abonnement op onze nieuwsbrieven van beleggershulp, zijn 100% gratis. Neem daarom een abonnement door hier op te klikken.

Verder willen we u op de kleine lettertjes wijzen. We kiezen wel eens voor de woorden, advies, adviseren, ect, ect. We willen u erop wijzen dat we geen financiële adviseurs zijn. We zijn dus absoluut geen financieel adviseurs of vermogen beheerders. We vertellen u louter wat wij doen met ons geld en hierop kunt u uw eigen investeringsbeslissingen nemen. Wij willen dit graag nog een keer benadrukken. Dus doe uw eigen research. We zullen in de toekomst onze woorden voorzichtiger gaan kiezen omdat we ons realiseren dat dit nogal eens verwarring kan opleveren, ook al is dit een gratis nieuwsbrief.

Reacties zijn gesloten.